جریان تجمع مردم در پاسارگاد و آرامگاه کوروش در ۷ آبان ۹۶ + عکس

جریان تجمع مردم در پاسارگاد و آرامگاه کوروش در ۷ آبان ۹۶ + عکس

جریان تجمع مردم در پاسارگاد و آرامگاه کوروش در ۷ آبان ۹۶ + عکس

۷ آبان ۱۳۹۶ مردم ایران جهت بزرگداست روز کوروش راهی پاسارگاد و آرامگاه کوروش شدند اما آن طور که باید می شد نشد و مردم موفق به جشن گرفتن ۷ آبان روز کوروش نشدند.
۷ آبان به روز بین‌ المللی بزرگداشت کوروش کبیر موسوم شده است
استاندار و جمعی از مسئولان استان فارس از آرامگاه کوروش واقع در پاسارگاد در شمال شرق شیراز، مرکز استان فارس بازدید کردند.
در جریان همین بازدید هادی پژوهش جهرمی، معاون استاندار درباره تصاویر و ویدوئوهایی که در شبکه‌های مجازی از حرکت مردم به سمت آرامگاه کوروش منتشر شده گفت:
“در ۲۴ ساعت گذشته هیچ گونه مورد خاص امنیتی در اطراف آرامگاه کوروش نبوده است
و با توجه به مراجعه نکردن مردم، شاهد شکل‌گیری ترافیک در محورهای ارتباطی این منطقه نبودیم.” / آفتاب نیوز
روز بیستم مهر مجمع عالی بسیج شهرستان پاسارگاد با موضوع روز ۷ آبان تشکیل جلسه داده و بیانیه‌ ای صادر کرده بود که در آن آمده بود:
“قضیه جعلی روز ۷ آبان به عنوان سالروز تولد کوروش خروجی اتاق فکر استکبار جهانی، ملی‌گرایان و سلطنت‌ طلب‌ ها بوده و اجازه نمی‌ دهیم که از مجموعه میراث فرهنگی پاسارگاد سوء استفاده شود.”

جریان تجمع مردم در پاسارگاد و آرامگاه کوروش در ۷ آبان ۹۶ + عکس

جریان تجمع مردم در پاسارگاد و آرامگاه کوروش در 7 آبان + عکس
بازدید مسئولان امنیتی پاسارگاد از آرامگاه کوروش در ۷ آبان ۹۶

برخی از ایرانیانی که روز ۷ آبان برای برگزاری مراسم بزرگداشت کوروش به آرامگاه او در پاسارگاد رفته‌ اند، اخبار و تصاویری را در رسانه‌ های اجتماعی، از ترافیک سنگین و وجود فضای امنیتی در نزدیکی مقبره کوروش منتشر کرده‌ اند.
به گفته بازدید کنندگان از آرامگاه کوروش، در روزهای منتهی به ۷ آبان نیز در اطراف آرامگاه کوروش حصارهایی نصب شده است تا از تجمع مردم در اطراف آن جلوگیری شود.
همچنین برخی از مردم در روزهای اخیر پیامک های بی‌ نام و نشانی را دریافت کرده‌اند که در آنها اعلام شده است که تجمع در پاسارگاد غیرقانونی است و متخلفان تحت پیگرد قانونی قرار خواهند گرفت.
همشهری آنلاین نیز در اول آبان ماه امسال از اعمال محدودیت های جدید برای ورود گردشگران به پاسارگاد خبر داد.
به گفته شاهدان عینی، برای ساکنان این منطقه کارت تردد صادر شده است تا از ورود خودروها و افراد غیربومی به این محوطۀ باستانی جلوگیری شود.
همچنین در هفتۀ گذشته اطلاعیه‌ ای نسبت داده شده به استانداری و اداره میراث فرهنگی استان فارس منتشر شد که در آن اعلام شده بود آرامگاه کوروش در این روز تعطیل خواهد بود

جریان تجمع مردم در پاسارگاد و آرامگاه کوروش در ۷ آبان ۹۶ + عکس

عکس پروفایل روز کوروش
 روز کوروش در سال ۱۳۹۵

اگرچه فاطمه رضایی، مدیر روابط عمومی اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس انتشار این اطلاعیه را تکذیب کرد و اعلام داشت:
«‌هنوز دربارۀ فعالیت پاسارگاد و آرامگاه کورش در تاریخ پنجم تا هشتم آبان‌ ماه از سوی سازمان و یا نهاد رسمی اعلام موضع نشده است.»
سال گذشته گردهمایی ایرانیان در اطراف آرامگاه کورش منجر به دستگیری شماری از ایرانیان شد.
بنا بر اعلام علی صالحی، دادستان شیراز از آنجا که تجمع سال گذشته با هنجارشکنی همراه بوده است، عوامل این هنجارشکنی دستگیر و برای آنها پرونده‌ های قضایی تشکیل شده است.
مقاومت در قبال برگزاری مراسم مردمی بزرگداشت کوروش تنها به مقامات امنیتی خلاصه نمی‌شود
برخی از روحانیون محافظه‌ کار ایران نیز در مقابل برگزاری این مراسم، واکنش نشان داده اند.
پیش از این در سال ۱۳۹۵ آیت الله نوری همدانی از مراجع تقلید شیعه در قم اعلام کرده بود:
«تعجب می‌کنم چطور می‌توانند در آرامگاه کورش جمع شوند،
همان شعار هایی که برای رهبر معظم انقلاب می‌دهیم، برای کوروش بدهند و باز ما زنده، نشسته‌ و تماشاگر هستیم.
کدام قدرت در این بخش کوتاهی کرده که این افراد اینگونه جمع شوند، با توجه به اینکه مملکت اسلامی و انقلابی قرار داریم، باید بیدار و هوشیار باشیم.»
در سال ۱۳۹۶ آیت الله ایمانی، امام جمعه شیراز نیز بزرگداشت این روز را اقدامی «اسرائیلی» خواند و گفت:
۷ آبان که چند سالی است استان فارس به آن گرفتار شده منشأ توراتی و اسرائیلی دارد و جز این چیز دیگری نمی‌توان برای آن متصور بود.

چطور ۷ آبان شد روز کوروش

با روی کار آمدن محمود احمدی‌ نژاد و خطر آبگیری سد سیوند، برای حفظ این بنای باستانی کمیته بین‌ المللی نجات آثار باستانی دشت پاسارگاد تشکیل شد که چهره‌های فرهنگی مقیم خارج کشور آن را راه‌اندازی کردند.
این کمیته دو سال بعد به بنیاد میراث پاسارگاد تغییر نام داد.
بر اساس گزارش‌ ها اولین بار در آبان سال ۱۳۸۴ روز جهانی کوروش در ایران و برخی کشورهای دیگر گرامی داشته شد.
بر اساس رویدادنامه نبونعید، یکی از رویدادنامه‌ های بابل که به بیان تحولات مهم دوران فرمانروایی نبونعید، آخرین شاه بابل و پس از ان پادشاهی هخامنشی می پردازد،
روز ۲۹ اکتبر مصادف با ۷ آبان، سالروز ورود کوروش به بابل است.
اگر چه این روز در هیچ تقویمی به ثبت نرسیده است اما بسیاری در ایران خواهان ثبت ان در تقدیم ملی این کشور هستند
کوروش دوم مشهور به «کوروش کبیر» نوادهٔ کوروش، شاه بزرگ انشان طی سالهای ۵۵۹ تا ۵۲۹ پیش از میلاد مسیح به مدت سی سال بر نواحی گسترده‌ای از آسیا حکومت کرد و بنیانگذار و نخستین پادشاه شاهنشاهی هخامنشی بود.

جریان تجمع مردم در پاسارگاد و آرامگاه کوروش در ۷ آبان ۹۶ + عکس

مقبره کوروش
مقبره کوروش

پادشاهی کوروش پس از حمله او به مادها و فتح هگمتانه، پایتخت مادها و سپس شکست شاه لیدیه و تصرف شهر سارد و در نهایت فتح بابل آغاز شد.
کوروش در سال ۵۳۹ پیش از میلاد توانست بدون جنگ، بابل که پایتخت بین النهرین باستان محسوب می شد را فتح کند و ۷ ابان وارد این دولت شهر شود و خود را پادشاه بابل بنامد.
تصرف بابل نقطه عطفی برای ایجاد یک امپراطوری بزرگ توسط کوروش در اسیای میانه و غرب آسیا بود.
آرامگاه کوروش بزرگ که مقبره کوروش دوم هخامنشی ملقب به کوروش بزرگ یا کوروش کبیر است،
بنایی بی‌ پیرایه ولی با معماری منحصر به‌ فرد، در فاصله حدود یک کیلومتری جنوب غربی کاخ‌های پاسارگاد است.
این بنا از همه سوی دشت مرغاب پیداست، به‌ ویژه اگر از سمت جنوب غربی از راه باستانی گذر کنیم و از تنگه بلاغی وارد دشت شویم،
نخستین چیزی که جلب توجه می‌کند آرامگاه کوروش است.
این اثر در سال ۲۰۰۴ میلادی به عنوان زیر مجموعه پاسارگاد تحت شماره ۱۱۰۶ در میراث جهانی یونسکو ثبت شده‌ است.

درخواست از حسن روحانی برای نامگذاری ۷ آبان به نام کوروش

بهرام پارسایی، نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی از حسن روحانی به‌ عنوان رئیس شورای‌ عالی انقلاب فرهنگی درخواست کرده است تا با هدف انسجام ملی و توسعه صنعت گردشگری، برای ثبت روز کوروش در تقویم ملی کشور وارد عمل شود.
آقای پارسایی در این نامه نوشته است:
«نامگذاری روز کوروش که دارای تمام ویژگی‌ های قانونی یک مناسبت خاص در تقویم است،
لازم و شایسته بود در سال‌های گذشته انجام می‌گرفت و از تبدیل مساله‌ ای فرهنگی اجتماعی به امنیتی جلوگیری می‌ شد.
از جنابعالی به‌ عنوان ریاست محترم جمهور و شورای‌ عالی انقلاب فرهنگی خواهشمند است با بهره‌ گیری از مشاوره استادان نامدار تاریخ و مورخان داخلی و خارجی نسبت به تعیین روزی با مبدا تاریخی به نام کوروش برای درج در تقویم ملی و جهانی اقدام فرمایید.»

جریان تجمع مردم در پاسارگاد و آرامگاه کوروش در ۷ آبان ۹۶ + عکس

روز کوروش گرامی باد
روز کوروش گرامی باد

میرجلال‌الدین کزازی و علی‌ اصغر دادبه استادان ادب پارسی، دکتر ناصر تکمیل‌ همایون استاد تاریخ و جامعه شناسی و دکتر حکمت‌ الله ملاصالحی استاد باستان‌ شناسی دانشگاه تهران نیز در نامه‌ ای جداگانه به رئیس جمهور ایران خواستار فراهم آوردن تمهیداتی شده اند تا مراسم بزرگداشتی به مناسبت روز کوروش برگزار شود.
در این نامه امده است:
«نزدیک به یک دهه است که هفتم آبان‌ ماه از سوی دوستداران ایران در سراسر جهان به یاد روز صدور منشور حقوق بشر کوروش بزرگ پس از آزادسازی بابل، که نقطه عطفی در تاریخ جهان به شمار می‌رود، به‌ گونه‌ ای خودجوش «روز کوروش» نامیده شده
و در آن گروهی از ایرانیان که سال به سال بر شمارشان افزوده می‌شود بر آرامگاه آن شخصیت ارجمند گرد آمده و جلوه‌ هایی زیبا از وحدت و همبستگی ایرانیان و اقوام ایرانی را به نمایش می‌گذارند.»

جریان تجمع مردم در پاسارگاد و آرامگاه کوروش در ۷ آبان ۹۶ + عکس

کوروش
کوروش

آنها تاکید کرده اند: «در کنار یادکردِ مفصل و آشکار کوروش بزرگ در کتاب‌ دینی عهد عتیق به نیکی، در آثار بسیاری از بزرگان و مفاخر اسلامی روح متعالی و عدالت‌خواه کوروش ستایش شده
و بسیاری از صاحب‌ نظران حوزه و دانشگاه در تفاسیر آیات ۸۲ تا ۹۵ سوره‌ کهف قرآن مجید، که بر انطباق روایات مربوط به کوروش کبیر و ذوالقرنین تاکید می‌کند، به جایگاه کوروش یا ذوالقرنین از منظر قرآن اشاره کرده‌اند و از این رو، توجه به این نماد ملی با فرهنگ اسلامی ملت ایران ستیزی ندارد.»
آنها با تکرار درخواست خود از آقای روحانی نوشته‌ اند:
«امید که با پیگیری شما، سازمان‌ها و نهادهای متولی، اهمیت حفظ و یاری رساندن به این مناسبت ملی را درک کرده و در کنار مردم چنین مناسبتی را از چنان پیرایه‌ هایی پاک گردانند تا به این وسیله تلاش‌ های بدخواهان ایران و گروه‌‌های جدایی‌ افکن را که با حمله به شخصیت کوروش و روز کوروش همبستگی ملی و تاریخی و فرهنگی ما را نشانه گرفته‌ اند، ناکام سازند
و با بهره‌ برداری خردمندانه از محبوبیت جهانی این شخصیت مهم، گامی نو در نشان دادن تصویری از پیشینه کهن صلح‌ دوستی و حقوق بشر ایرانیان بردارند و از آن در راه ساختن پدیده‌هایی فرخنده همچون گسترش صنعت گردشگری بهره ببرند.»
نشانه‌های دوست داشتن کوروش:
ـ بستن مسیر منتهی به آرامگاه کورش
– برگزاری مانور نظامی در روز بزرگداشت غیررسمی
– بازداشت کسانی که سمت آرامگاه کورش می‌ روند
منبع : fa.euronews.com
نمی توان صحت برخی مطالب بالا را تایید کامل کرد  به خصوص آنکه منابع رسمی در باره گزارش‌های موجود سکوت کرده‌اند.
: نی نای

10 دیدگاه برای “جریان تجمع مردم در پاسارگاد و آرامگاه کوروش در ۷ آبان ۹۶ + عکس”

 1. اصل خبر به موثق بودن آن است و در حقیقت رسالت خبرگزاری ها این است که اخبار درست منتشر کنند نه اینکه اخباری را منتشر کنند و در آخر ذکر کند که برخی از اخبار بالا تأیید نشده است!!نویسنده ی این مطلب حداقل باید منبع و رفرنس های نقل قول های خود را منتشر کند .کی و در کجا آیت ا… نوری همدانی چنین حرفی زده است؟؟؟یا بقیه دوستان.
  مورد دوم اینکه زمانی در جایی جو حاکمیتی و نظامی حاکم میشود که مشکلی وجود داشته باشد.بزرگداشت کوروش اگر تنها بزرگداشت کوروش کبیر باشد مشکلی ندارد اما اغلب مواقع ما ایرانی ها کوروش را وسیله قرار میدهیم که جشنی بگیریم و خوشی بگذرانیم.کوروش از ما ایرانی ها فرهنگ خواسته نه رقص!:)

  1. در پاسخ به آرمان.
   این خداوند است که انسان را با نشاط و پویا وسرزنده می خواهد حالا اگر کوروش کبیر بانی اش شده دمش گرم

 2. ما ایرانیان میراث‌دار نظام تمدنی هستیم که همواره در مقابل غرب ایستاده و آن را مغلوب کرده است.
  جوهره‌ی تاریخ باستان و تاریخ کهن ما تنها کوروش و خشایار نیستند (که با تلاش و اصرار غرب، برجسته شده‌اند.)
  چرا یهود به کوروش علاقه دارد؟
  برجسته سازی این دوره توسط مورخین نزدیک به یهود در عصر کنونی ناظر به دو علت است:
  ۱-در شخصیت کوروش، عنصر رهایی بخش برای خودشان را می‌بینند.
  ۲-مطرح شدن چهره‌ی خشایارشاه به عنوان داماد یهود. خشایارشاه، فردی بی‌عرضه بود که اجازه داد تا همسر و وزیر او یهودی بشوند و شاهی مترسک‌وار به عنوان نماینده ایرانی در رأس کار باشد اما تمامی زیرمجموعه دولتش یهودی‌ باشند.
  از چهار دوره‌ی شناخته شده‌ی پیش از اسلام،
  (یعنی هخامنشیان، سلوکیان، اشکانیان و ساسانیان) دوره‌ی اشکانیان دوره‌ی طلایی ایران است؛
  عصری غرورآفرین که جای مطالعه‌ی بسیار دارد.
  غرب برای عبور از آسیا به عمق آن،
  همیشه با یک سدی به نام ایران روبرو بوده که نمی‌توانست از آن عبور کند.
  خمیرمایه‌ی نظام فکری-فرهنگی انسان ایرانی از یک سو تمدن عظیم ایرانی است که بسیار شکوهمند بوده و از دیگر سو،
  تمدن عظیم اسلام و تشیع است.
  اگر یک ایرانی، وجه باستانی تمدنش را نبیند،
  خود را از یک موهبت عظیم محروم کرده است.
  بخشی از تاریخ غرورآفرین ما که درس‌های بسیاری برای امروز دارد، (به ویژه اشکانیان) مربوط به این دوره از تاریخ ما است.
  همچنین جوهره‌ی مقاومت فکری- فرهنگی ما را اسلام و تشیع به ما بخشیده است.
  برخی از متدینین ما اصرار بر نفی پیش از اسلام دارند و نیز باستان‌گراها اصرار بر نفی پس از اسلام دارند؛
  هر دوی این نگرش‌ها باطل هستند.
  به استخوان‌های پوسیده‌ی اجداد خود فخر نمی‌کنیم،
  اما بررسی دقیق اولین امپراتوری عالم یعنی امپراتوری ایران حاکی از این نکته‌ی ظریف است که فرهنگ ملی ما همواره در تقابل با غرب بوده است؛
  غربی که از اروپا شکل گرفته و تا به امروز استمرار داشته است.
  تمدن غرب در یک حرکت گریز از مرکز در تقابل با ایران،
  قرن به قرن به عقب رانده شده؛
  ابتدا تقابل ایران و یونان،
  سپس تقابل بین ایران و روم،
  آنگاه تقابل ایران و امپراتوری شارلمانی (فرانسه)،
  تقابل ایران با انگلیس در عصر ملکه ویکتوریا و امروز نیز تقابل ایران و تمدن آمریکا.
  تمدن غرب، در مواجهه با ایران گام به گام عقب نشینی کرده و امروز به انتهای مسیر جغرافیایی خود رسیده است.
  اما ایران همواره در همین نقطه بوده؛
  بارها ویران و باز احیا شده است.
  ایران و غرب حدوداً ۴۲۰ جنگ باهم داشته‌اند که بیش از دو سوم آن را ایران پیروز شده است.

  1. در پاسخ به جواد.
   بنظرم چیزی زدی ک این اراجیف رو بافتی تاپیش ازاسلام کسی یارای مقابله باامپراتوری ایرانونداشته اگرخوارشدیم ببرکت حکام فاسد شکمباره زنباره بعدازاسلام بوده

   1. اتابک محترم سلام علیکم:
    مطلبی که درپاسخ به حقیرنوشته اید،مبنایش کتابهای شرق شناسان یهودی صهیونیسم است.
    همانهائیکه برای به صلیب کشیده شدن حضرت عیسی بن مریم (ص)مسیح کلیمان آن زمان ،برنامه ریختند.
    همانهائیکه موجب به شهادت رساندن پیغمراسلام(ص)شدند
    همانهائیکه موجب بوجودآمدن ماجرای سقیفه شدند.
    همانهائیکه موجب به شهادت رساندن حضرت علی (ع) ودخترپیغمبرحضرت فاطمه(س) و ده فرزندآنان(ده امام معصوم)
    همانهائیکه باعث شدند به قول شما،حکام فاسدشکمباره زنباره
    برمسلمان مسلط شوند.
    همانهائیکه جنگ مذهبی سی ساله بین مذاهب ،کاتولیک وپروتستان
    (اصول گرا و اصلاح طلب )مسیحیت در اروپا ایجادکردند،
    ازهمدیگرکشتند و کشتند تا جمعیت اروپای آنروز نصف وموجب بیزاری مردم اروپاازدین شدند.
    همانهائیکه داعش و طالبان وغیره را ازدل اسلام جدا کردند،
    تا بنا به گفته خودمسئولین شان جنگ مذهبی سی ساله شیعه وسنی را برای مسلمانان ،تکرارهمانکه دراروپا رغم زدند،اتفاق بیافتد،
    وجهان ازاسلام ودین بیزارشوند.
    که بحمدالله ،وتلاش و مقاومت جوانان مخلَص نشد آنچه می خواستند،
    بشود.

 3. میلیاردها کوروش فدای یک تار موی نور دیده ی محمد (ص) وعلی (ع) وفاطمه(ع)یعنی حسین بن علی (ع).
  کوروش بدون امام حسین(ع) به تف هم نمی ارزد.ارزش کوروشها وسلمانها به انسانیت آنهاست وانسانیت درحصار ومرزهای یک کشور تعریف نشده است .اسلام عزیز دینی فرا زمینی وآسمانی است انسانهای حقیر هستند که بدورخود دیوار میکشند وخورا دردیوار یک کشورمحبوس می کنند مولای متقیان دراین خصوص قریب به این مضمون میفرماید ای مالک مردم دردین ویا خلقت با توبرادرند…یعنی اگر هم مسلمان نباشند بازهم درآفرینش با توبرادرندوهمگی ازیک پدرومادرند.

 4. تن کوروش هم تو گور لرزید اونقدر بزرگش کردید بزرگداشت با سجده کردن در برابر مقبره کوروش فرق داره کفره میفهمید اتاق فکر صهیونیسم داره براتون بت میسازه تو خدا بفهمید

 5. ازقبل ازمیلاد تاکنون؛
  در تمام۲۹۵۰ سال گذشته، هنر یهود در جهان نفوذ به حکومت‌ها و به اختیار درآوردن عنان مالی آنان بوده است.
  یهود، عنان و اختیار امپراتوری هخامنشیان را با کنترل پول، به چنگ خود درآورده بود.
  به همین علت شخصیت کوروش در نگاه یهودیان برجسته است چراکه
  در دوره‌ی او، یهودیان در ایران مستقر و منتشر شده،
  سپس کنترل منابع مالی ایران را بدست می‌گیرند و از همین رو
  تکیه‌ی کوروش به مدیریت مالی یهودیان بوده است.
  در دوره‌ی خشایارشا (سه پادشاه بعد از کوروش) یهودیان یکی از
  دخترانشان (به نام «استر») را به دربار شاه نفوذ داده و او را ملکه
  شاه می‌کنند.
  در این دوره، همسر شاه و وزیر اعظم او که عموی استر بوده است،
  یهودی هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *