زندگی ملا احمد کروبی و پسرش مهدی کروبی از اعتراض تا اعتصاب

چزخ می گردد و می گردد
و بالا می رود و پایین
و کسی از روز بعد خود خبر ندارد
احمد کروبی و پسرش مهدی کروبی برای ایجاد یک حکومت اسلامی تلاش زیادی کردند اما پس از سال ۱۳۸۸ مهدی کروبی تبدیل به یک ضد آنچه شد که خود و پدرش به وجود آورده بودند و تلاش کردند.

زندگی ملا احمد کروبی و پسرش مهدی کروبی از اعتراض تا اعتصاب

اینکه چه کسی راه درست می رود یا غلط را کسی نمیتواند تعیین کند جز تاریخ و زمان
پس باید منتظر ماند و دید

احمد کروبی

زاده ۱۲۷۵ شمسی درروستای اختخوان در گلپایگان، درگذشتهٔ ۱۳۶۳
معروف به شیخ احمد کروبی روحانی شیعه، از زندانیان سیاسی، پدر مهدی کروبی و متولد سال ۱۲۷۵ شمسی (۱۳۱۴ قمری) بود
احمد کروبی برای ادامه تحصیل نزد استادانی نظیر سید ابوالحسن اصفهانی، به نجف عراق رفت

زندگی ملا احمد کروبی

ملا احمد کروبی
ملا احمد کروبی

و پس از بازگشت به ایران در مناطق غربی کشور به ویژه منطقه الیگودرز به سخنرانی و فعالیت علیه حکومت پهلوی پرداخت
وی چندین بار توسط ساواک دستگیر و زندانی شد
و بیش از سه دهه در زندان و تبعید به سر می‌برد.

احمد کروبی پس از انقلاب

احمد کروبی به اعدام‌ های ایران پس از انقلاب ۱۳۵۷ نیز اعتراض کرد
و از امامت جمعه الیگودرز استعفا داد.
پس از اعتراضات مردم ایران به نتایج انتخابات ریاست جمهوری (۱۳۸۸) و مخالفت مهدی کروبی فرزند احمد کروبی به نتایج انتخابات، میدان احمد کروبی در شهر الیگودرز نیز تغییر نام پیدا کرد.

مهدی کروبی

زادهٔ ۴ مهر ۱۳۱۶ در الیگودرز
روحانی شیعه، سیاستمدار اصلاح طلب ایرانی و دبیر کل حزب اعتماد ملی است.
مهدی کروبی رئیس دو دوره مجلس شورای اسلامی ایران بود.
مهدی کروبی از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری ایران در سال ۱۳۸۴ و ۱۳۸۸ بود
وی در دور دهم ریاست جمهوری در سال ۱۳۸۸ نیز مانند انتخابات ریاست جمهوری ایران در سال ۱۳۸۴ از کاندیداهای اصلاح طلب معترض به نتایج انتخابات بود.
مهدی کروبی از رهبران جنبش اعتراضی ایران موسوم به جنبش سبز است
و به همین دلیل برای نزدیک به سه سال (۱۳۸۹–۱۳۹۲) در یک منزل مسکونی جدا از خانواده‌ اش تحت مراقبت نیروهای امنیتی قرار داشت
و پس از آن و به تازگی به خانه خود بازگردانده شده است و در آنجا در حصر خانگی بسر می‌ برد.

مهدی کروبی در تحصیلات و زندگی

مهدی کروبی در حوزه علمیه قم شاگرد حسینعلی منتظری و روح‌ الله خمینی بود
و مدرک لیسانس فقه و حقوق اسلامی را هم از دانشکده الهیات و معارف اسلامی دانشگاه تهران دریافت کرد
مهدی کروبی نخستین اجازه اجتهاد خود را از یوسف صانعی گرفت. وی هم چنین به زبان عربی تسلط دارد.
مهدی کروبی پس از دستگیری و تبعید خمینی در سال ۱۳۴۲ در انتشار نامه‌ های سرگشاده خمینی به مقامات رسمی کشور و تبلیغ تفکرات وی در بین مردم بسیار فعال بود
و در طول سال‌ های ۱۳۴۲ تا ۱۳۵۷ بارها دستگیر شده و چندین سال را در زندان (از جمله سه زندان معروف تهران قزل قلعه، اوین و قصر) گذراند

مهدی کروبی در دوران اصلاحات

دوران سکوت سیاسی مجمع روحانیون مبارز در ۲۴ مهر ۱۳۷۵ پایان یافت.
یکی از اعضای اصلی این مجمع یعنی محمد خاتمی کاندیدای ریاست جمهوری شد و توانست به طرز غیر منتظره‌ای با اختلاف بسیار پیروز رقابت شود.

مهدی کروبی و حزب اعتماد ملی

حزب تازه مهدی کروبی در سال ۱۳۸۴ با نام حزب اعتماد ملی تأسیس شد.
دفتر حزب و روزنامه اعتماد ملی پس از انتخابات ۱۳۸۸ و افشاگری‌ های مهدی کروبی دربارهٔ تقلب در انتخابات و شکنجه و تجاوز جنسی معترضان نتایج انتخابات توسط دولت محمود احمدی‌ نژاد تعطیل و پلمپ شد.
پس از بسته شدن روزنامه و حزب اعتماد ملی تظاهرات و اعتراضاتی مردمی صورت گرفت که با سرکوب نیروهای بسیج و سپاه پاسداران خاتمه یافت.

مهدی کروبی پس از انتخابات ۱۳۸۸

در تاریخ ۱۱ شهریور ۱۳۸۸ مهدی کروبی با نگارش نامه‌ای خطاب به آیت‌ الله منتظری از حمایت‌های ایشان از خویش در حوادث پس از انتخابات تقدیر کرد.
مهدی کروبی از حامیان اصلی تظاهرات جنبش سبز پس از اعتراضات به نتایج انتخابات بود
و در تظاهرات‌ هایی نظیر ۲۵ خرداد، تظاهرات مسجد قبا در ۸ تیر ماه، نماز جمعه ۲۶ تیر ماه، مراسم بزرگداشت کشته شدگان جنبش سبز در ۸ مرداد ماه، تظاهرات روز قدس، تظاهرات ۱۳ آبان ماه و تظاهرات ۲۲ بهمن در حمایت از جنبش سبز حضور پیدا کرد.
مهدی کروبی پس از اعتراض ها به نتایج انتخابات ۱۳۸۸ خواهان ابطال انتخابات، نظارت مجلس خبرگان رهبری بر رهبری، محدود کردن اختیارات رهبری و تعیین نوع نظام حکومت از جانب مردم شد.

مهدی کروبی در فارین پالیسی

مهدی کروبی هم جنین پس از اعتراض ها به نتایج انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۸۸ به همراه عبدالکریم سروش، در فهرست مجله فارین پالیسی در بین ۱۰۰ چهره اندیشمند و تأثیر گذار در سال ۲۰۱۰ میلادی قرار گرفت.
فارین پالیسی زنده نگه داشتن روح جنبش سبز را دلیل انتخاب مهدی کروبی ذکر کرده است.
این نشریه مهدی کروبی را هم یک نماد منحصر به‌ فرد در میان رهبران مخالف دولت ایران توصیف کرده که با وجود سرکوب شدید با شجاعت به بیان انتقاد هایش ادامه می‌دهد.

فارین پالیسی با اشاره به اقدامات مهدی کروبی در اعتراض به بدرفتاری با زندانیان :

او همچنان انتقاد های شدیدش را در زمینه نحوه مدیریت دولت و نیز نفوذ رو به رشد سپاه پاسداران در اداره کشور بیان می‌کند و همین شجاعت، او را با خطرات زیادی مواجه کرده است. از جمله حمله‌ های مداوم به منزلش و تهدید های مداوم مقامات قضایی در محاکمه او

زندگی ملا احمد کروبی و پسرش مهدی کروبی از اعتراض تا اعتصاب

زندگی ملا احمد کروبی و پسرش مهدی کروبی از اعتراض تا اعتصاب
زندگی ملا احمد کروبی و پسرش مهدی کروبی از اعتراض تا اعتصاب

مهدی کروبی پس از اعتراض ها به نتایج انتخابات دهم بارها از سوی حامیان علی خامنه‌ ای رهبر جمهوری اسلامی ایران تهدید به دستگیری شد
او در دی ماه ۱۳۸۹ پس از سالگرد اعتراضات مردمی در روز عاشورا و تهدید حامیان علی خامنه‌ ای به دستگیری او، با نوشتن نامه‌ای آمادگی خود را برای محاکمه در دادگاه علنی اعلام کرد
در قسمت هایی از این نامه آمده است :
در تصورم نمی‌گنجد اوج خشونتی که بتواند در نظام اسلامی در ظرف چند روز ۴ جوان را زیر شکنجه به قتل برسانند. من از همین‌جا اعلام می‌کنم که بیدی نیستم که با این بادها بلرزم و کاملاً از این دادگاه استقبال می‌کنم و برای همه مواضع ام ادله محکمی دارم چرا که ۲۱ سال است با این قضایا درگیر بوده‌ام و آرامشی هم نداشته‌ام.

افشاگری دربارهٔ تجاوز جنسی در زندان‌ های ایران توسط مهدی کروبی

در ۱۸ مرداد ماه سال ۱۳۸۸ مهدی کروبی در نامه‌ ای به هاشمی رفسنجانی از او تقاضا کرد که در مورد تجاوز جنسی به پسران جوان و زنان در زندان‌های ایران تحقیق شود.
مهدی کروبی در این نامه نوشته بود:
«عده‌ای از افراد بازداشت شده مطرح نموده‌اند که برخی افراد با دختران بازداشتی با شدتی تجاوز نموده‌اند که منجر به ایجاد جراحات و پارگی در سیستم تناسلی آنان گردیده‌است.
از سوی دیگر افرادی به پسرهای جوان زندانی با حالتی وحشیانه تجاوز کرده‌اند به طوری که برخی دچار افسردگی و مشکلات جدی روحی و جسمی گردیده‌اند و در کنج خانه‌های خود خزیده‌اند»
این زندانیان به علت شرکت در تظاهرات پس از انتخابات ریاست جمهوری ایران در سال ۱۳۸۸ زندانی شده بودند.

واکنش ها به اظهارات مهدی کروبی نسبت به وضع زندانی ها

طرح این موضوع باعث واکنش‌ هایی در بین مقامات ایران شد
علی لاریجانی هرگونه تجاوز جنسی را رد کرد
و چندین امام جمعه علیه این سخنان کروبی موضع گرفتند.
ولی مهدی کروبی بار دیگر بر ادعای خود تأکید کرد و با انتشار نامه‌ ای از مهدی کروبی در روزنامه اعتماد ملی در پاسخ به مخالفان طرح این موضوع، خبر تعطیلی این نشریه منتشر شد.
مهدی کروبی با ارائه مستنداتی نظیر فیلم، CD، نظرات پزشکان و اسناد گواهی پزشکی قانونی از بازداشت شدگان آسیب دیده پس از انتخابات مانند ترانه موسوی به صادق لاریجانی رئیس قوه قضاییه، خواستار تشکیل کمیته‌ای ویژه جهت رسیدگی به تخلفات صورت گرفته پس از انتخابات در زندانهای ایران به ویژه بازداشتگاه کهریزک شد.

زندگی ملا احمد کروبی و پسرش مهدی کروبی از اعتراض تا اعتصاب غذا در مرداد ۹۶

زندگی مهدی کروبی از اعتراض تا اعتصاب
زندگی مهدی کروبی از اعتراض تا اعتصاب

او هم چنین از ملاقات یکی از بازداشت شدگان آسیب دیده پس از انتخابات با علی مطهری خبر داد.
هم چنین محمد داوری روزنامه‌ نگار و سردبیر سایت سحام نیوز ( سایت رسمی حزب اعتماد ملی ) متهم به افشای شکنجه‌ ها و تجاوزهای جنسی در زندان‌های ایران شد.

مهدی کروبی و پذیرفتن افشاگری وضع زندان های ایران

مهدی کروبی در نامه‌ ای به دادستان تهران، مسئولیت تمام اسناد و فیلم‌ هایی را که به عنوان مستندات وجود شکنجه و تجاوز جنسی در زندان‌های ایران ارائه کرده بود بر عهده گرفت و محمد داوری را تنها فیلمبردار مصاحبه‌ ها عنوان کرد و گفت او هیج نقش دیگری در این ماجرا نداشته است.
این در حالی است که پنجاه و هفت تن از نمایندگان مجلس به دنبال گزارش کمیته حقیقت یاب در نامه‌ ای خطاب به رؤسای دو قوه مجریه و قضائیه، خواستار برخورد جدی و بدون ملاحظه با عاملین و مسببین حوادث بازداشتگاه کهریزک به ویژه سعید مرتضوی دادستان وقت تهران شده بودند.

مهدی کروبی و انتقاد به کشتار مردم ایران در عاشورای ۱۳۸۸

مهدی کروبی در اعتراض به کشتار مردم ایران در اعتراضات عاشورای ۱۳۸۸ با وصف‌ ناپذیر خواندن خشونت‌ های روز عاشورا گفت که حتی شاه هم حرمت عاشورا را نگاه داشت.
مهدی کروبی در ادامه نوشت که حکومت در روز عاشورا دست بر خون مردم برده و جماعتی وحشی را به جان مردم انداخته است.
مهدی کروبی خشونت‌ها علیه مردم معترض در روز عاشورا را گناهی نابخشودنی دانست و خطاب به عاملان این حوادث نوشت که «اگر دین ندارید، لااقل آزادمرد باشید.

اعتراض مهدی کروبی به اعدام محمد امین ولیان

چندی بعد در ۱۶ اسفند ۱۳۸۸ مهدی کروبی به حکم اعدام محمد امین ولیان که در اعتراضات عاشورای ۱۳۸۸ بازداشت شده بود اعتراض کرد و خواستار لغو این حکم شد و گفت:
برخی مسئولان سنجیده یا نسنجیده و حتی عامدانه حرکت‌های خیابانی و اعتراضات را محاربه اعلام کردند که این امر مایه تاسف است. متأسفانه برخی مسئولان قضایی خوراک برای دشمنان و برخی رسانه‌های خارجی تهیه و دوستان را در سطح جهان منفعل می‌کنند.

اعتصاب غذا مهدی کروبی

در ۲۵ مرداد ۱۳۹۶ محمد حسین کروبی طی مصاحبه‌ای با پایگاه خبری جماران عنوان کرد که پدرش با درخواست محاکمه علنی اعتصاب غذای خود را آغاز کرده است
به گفته وی ایشان بعد از نماز صبح روز چهارشنبه ۲۵ مرداد ماه، اعتصاب غذای خشک کرده است.
وی با نقل قول از پدرش گفت : در این سال ها هر چه خواستند به ما تهمت و افترا زدند و وی می خواهد در دادگاهی علنی به این تهمت ها و افتراها جواب دهد.

پذیرش شروط مهدی کروبی بعد از اعتصاب غذای خشک

محمدحسین کروبی، فرزند ارشد مهدی کروبی در مصاحبه با سحام نیوز گفت :
مهدی کروبی که از صبح دیروز در اعتصاب غذای خشک به سر می برد، ساعاتی قبل با قول خروج ماموران امنیتی از منزل ایشان و قول نماینده دولت حسن روحانی به پیگیری دادگاه (در صورت عدم رفع حصر) به اعتصاب غذای خود پایان داد.
منبع : ویکی پدیا
تهیه و تنظیم : ر-ه-ب
نی نای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *