علت مرگ کوروش اسدی نویسنده + زندگی نامه

کوروش اسدی

کورش اسدی (۱۸ مرداد ۱۳۴۳–۲ تیر ۱۳۹۶) نویسنده داستان کوتاه معاصر ایرانی ویراستار و مدرس داستان‌نویسی است. وی نگاهی جدی به داستان کوتاه دارد و در اغلب داستان‌هایش فضاهای بکری را تجربه می‌کند.
مجموعه داستان «باغ ملی» این داستان‌نویس در روز جمعه ۶ آذر ۱۳۸۳ به عنوان برندهٔ چهارمین دورهٔ برگزاری جایزهٔ گلشیری در بخش بهترین مجموعه داستان سال ۱۳۸۲ از دید داوران معرفی شد.

داستان مرگ کوروش اسدی

نویسنده سرخورده از جامعه ای مرده
همسر کوروش اسدی گفت؛ این نویسنده با گاز خودکشی کرده و به مرگ طبیعی از دنیا نرفته است.
به گزارش ایلنا، عاطفه چهارمحالیان شامگاه چهارشنبه (۲۸ تیر ماه) در گفتگو با شبکه بی بی سی گفت: روز درگذشت کوروش اسدی من ساعت ۱۱ صبح از منزل خارج شدم و قرار بود کوروش آن شب عازم شیراز شود و من از وی خواستم که به سفر نرود. موقعی که به خانه برگشتم؛ متوجه شدم که کوروش با گاز خودکشی کرده است.
زمانی که وارد خانه شدم با یک برگه و چند خطی که روی آن نوشته بود، مواجه شدم.
کوروش روی آن کاغذ نوشته بود: در خودکشی من هیچ فردی مقصر نبوده است. من خسته هستم و به لحاظ روحی نمی‌توانم ادامه زندگی بدهم و نمی‌خواهم که مادرم از این مسئله خبردار شود. او در این نامه همه اموال و دارایی خود را به من بخشیده بود.

علت مرگ کوروش اسدی نویسنده + زندگی نامه ( بیوگرافی )

علت مرگ کوروش اسدی
علت مرگ کوروش اسدی

دلیل افشای راز مرگ کوروش اسدی توسط همسرش

ما مجبور بودیم تا زمانی که پرونده کاملا توسط پلیس بسته نشود دلیل را اعلام نکنیم.
روز تشییع جنازه که اجازه دفن داده شد‌، بازهم اجازه اعلام نداشتیم خبر خودکشی کوروش را اعلام کنیم. در این یکی دو روزه گروهی می‌خواستند علت مرگ را سیاسی اعلام کنند و حتی صحبت برگزاری تجمع برای مرگ کوروش بود.
در این میان برخی گفتند اگر برای مرگ کوروش تجمعی صورت بگیرد؛ برای کتاب‌های او مشکل پیش آمده و دیگر مجوز نخواهد گرفت. از این رو من ترجیح دادم علت واقعی مرگ او را اعلام کنم.

آثار منتشر شده از کوروش اسدی

مجموعه داستان
  • پوکه‌باز، تهران: نشر آگه، زمستان ۱۳۷۸
  • باغ ملی، تهران: نشر سالی، ۱۳۸۲
  • پایان محل رؤیت است، تهران: نشر ثالث، ۱۳۸۷
  • گنبد کبود، تهران: نشر نیماژ، ۱۳۹۴
  • رمان بلند «کوچه ابرهای گم‌شده»، تهران: نشر نیماژ، ۱۳۹۵

آثار ویراستاری شده توسط کوروش اسدی

  • پینوکیو، قصه‌گو: لوسی، تصویرگر: ماریا فیلیپو، ترجمه: مهشید تولایی، ویراستار: کورش اسدی، تهران: نشر ثالث – کتاب‌های سارا، ۱۳۸۰
  • علی‌بابا و چهل دزد، قصه‌گو: لوسی، تصویرگر: ماریا فیلیپو، ترجمه: مهشید تولایی، ویراستار: کورش اسدی، تهران: نشر ثالث – کتاب‌های سارا، ۱۳۸۰
  • کتاب جنگل، قصه‌گو: لوسی، تصویرگر: ماریا فیلیپو، ترجمه: فریبا ظهیری، ویراستار: کورش اسدی، تهران: نشر ثالث – کتاب‌های سارا، ۱۳۸۰

گفته‌های معروف کوروش اسدی

 

  • کورش اسدی چند سال پیش گفته بود: «آغاز نویسندگی ما در یک دوره همراه با محدودیت و نبود امکانات بود. هرچند در آن دوره دست کم مجلاتی مثل آدینه و دنیای سخن منتشر می‌شدند. هرچه زمان گذشت، بدتر شد و به دوره بسته‌ای رسیدیم که فقط می‌خواستند نظارت کنند.»
  • وی که کتابی دربارهٔ نمایشنامه‌نویسی و داستان‌گویی غلامحسین ساعدی نوشت تحت تأثیر این نویسنده ایرانی گفته بود: «ساعدی هم روی مسائل اجتماعی کار کرده و این مسائل را به ماده‌ای برای داستان تبدیل و با فرم‌های ادبی قدیمی ترکیب کرده و داستان‌هایی محکم از آن‌ها درآورده است. خواندن چنین داستان‌هایی خیلی به ما کمک کرد.»

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *